• „Jest taki kraj…”


          • 10 listopada w naszej szkole odbyły się obchody 103. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Koło teatralne wraz ze szkolnym chórem „Canto” zaprezentował program artystyczny pt. „Powtórka z historii”.  Młodzi aktorzy przypomnieli ważne daty i postaci, dzięki którym wolność naszego kraju była i jest możliwa. Recytacje, monologi narratorów przeplatały się z pieśniami  chóru i solistów o charakterze patriotycznym. Akademię zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu narodowego „Jeszcze Polska nie zginęła” – było to kolejne zadanie w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Z kulturą mi do twarzy”, który  po raz 2. nasza szkoła realizuje w tym roku.

          • Wycieczka klas 7 i 8 do Wieliczki i Krakowa

          • „Poznaj Polskę” to przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki, którego  przedmiotem  jest wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Dzięki udziałowi w tym projekcie uczniowie klas 7 i 8  naszej szkoły 27 października 2021 roku uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej, dofinansowanej przez MEiN, zwiedzając trzy ,spośród wskazanych przez ministerstwo, obiekty – Kopalnię Soli „Wieliczka”, Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie oraz Trakt Królewski. Organizatorami przedsięwzięcia byli: p.Katarzyna Zajdel – kierownik wycieczki, wychowawca kl.8A, p.Ireneusz Rodycz – wychowawca kl.8B, p.Magdalena Machnik - wychowawca kl.7A, p.Bernadeta Dziadosz – wychowawca kl. 7B; ponadto opiekę sprawowały panie: Mariola Rodycz i Barbara Stanek.

            Obydwa ważne dla naszej historii obiekty cieszyły się dużym zainteresowaniem młodzieży. Każde z nich pozwoliło uczniom w praktyczny sposób odkrywać ślady  przeszłości oraz  stworzyło warunki do zdobywania wiedzy, nowych doświadczenia i umiejętności.

            W Kopalni Soli „Wieliczka” uczniowie ,po pokonaniu 800 schodów i zejściu na głębokość 135 metrów pod ziemię, znaleźli się w solnym królestwie. Przemierzając podziemną trasę turystyczną, podziwiali wykute w soli piękne komory, niesamowite podziemne jeziora, majestatyczne konstrukcje ciesielskie i unikalne solne rzeźby. Największy podziw wzbudziła wyjątkowa Kaplica św. Kingi, która zachwyciła swoim przepychem i oryginalnością wystroju.

            Zamek Królewski na Wawelu to jeden z najważniejszy zabytków w Polsce. Tu nasza młodzież zwiedzała komnaty królewskie, poznając bogatą historię tego miejsca, dowiadując się wielu informacji i ciekawostek dotyczących władców Polski, przypominając ważne wydarzenia historyczne. Uczniowie w poszczególnych salach muzealnych mogli podziwiać piękny wystrój wnętrz, a zwłaszcza bogato zdobione i misternie tkane arrasy wykonywane na zamówienie króla Zygmunta Augusta mieszkającego niegdyś na Wawelu.

            Trakt Królewski, czyli Droga Królewska, którą spacerowali uczestnicy wycieczki,  to najbardziej atrakcyjna i najczęściej uczęszczana trasa turystyczna w Krakowie. Nazwa nawiązuje do czasów, gdy trasę ten przemierzały wspaniałe orszaki królewskie udające się na wzgórze wawelskie z okazji wielkich uroczystości.
             

            Ponadto młodzież naszej szkoły w Krakowie zwiedziła Sukiennice, kościół Mariacki, krypty Józefa Piłsudskiego oraz Marii i Lecha Kaczyńskich.

            Kraków i Wieliczka przywitały nas słoneczną pogodą. Można było zatem podziwiać niezwykłe zabytki w tych miejscach oraz delektować się piękną polską złotą jesienią.

             

          • WYCIECZKA DO MAGURSKIEGO PARKU NARODOWEGO W KREMPNEJ


          • Dnia 16 września 2021 roku uczniowie klasy II B wybrali się na wycieczkę do Ośrodka  Edukacyjno  -  Muzealnego przy Magurskim Parku Narodowym w Krempnej. Najpierw obejrzeli multimedialny spektakl mówiący o historii kształtowania się  krajobrazu tego miejsca oraz muzealne wystawy ukazujące zwierzęta i rośliny występujące na beskidzkich łąkach i w lasach. Następnie korzystając z pięknej jesiennej pogody, cała grupa udała się z przewodnikiem na ścieżkę przyrodniczą „Kiczera”. Łagodny przebieg stoków sprawił, że każdy piechur – drugoklasista,z łatwością poradził sobie ze wspinaczką. Na końcowym przystanku czekało nas rozpalone ognisko. Wszyscy z apetytem zjedli upieczoną własnoręcznie kiełbaskę. Dla drugoklasistów  była to niezapomniana lekcja przyrody. Zmęczeni, ale z uśmiechem na twarzy wróciliśmy do szkoły.

            Zdjęcia z wyjazdu

          • Rajd w Bieszczady


          • 28.09.21r. koło turystyczne w SP12 zorganizowało po rocznej przerwie rajd pieszy. Chętni uczniowie wraz z opiekunami p.K.Zajdel i p.I.Rodyczem pojechali w Bieszczady.

            Pod okiem przewodnika wszyscy pokonali trasę Połoniny Wetlinskiej z Przełęczy Wyżnej do Wetliny czyli przeszli około 12 km. Połonina Wetlińska wraz ze słynną Chatką Puchatka (która jest teraz budowana od nowa) na grani to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych fragmentów Bieszczadzkiego Parku Narodowego.  Najwyższe partie masywu pokrywają typowe bieszczadzkie połoniny, poniżej 1050 m znajdują się lasy bukowe, pośród których rozpoczyna się wędrówkę. Pogoda podczas rajdu była kapryśna mimo, że nie padało i nie wiało, raz było zimniej raz cieplej to cały czas przemieszczały się chmury, które zasłaniały nam wiele widoków. Mimo wszystko uczniowie byli zadowoleni z czasu, który spędzili razem w tych pięknych okolicznościach przyrody.

          • Usłyszeć to, co w słowie wypowiedziane

          •  

            29 września 2021 r. obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, którego celem jest promocja książki i głośnego czytania od najmłodszych lat. Pani Dorota Rec pracująca w Bibliotece Publicznej Filia nr 7 w Turaszówce (przy współpracy z panią Barbarą Stanek z biblioteki Szkoły Podstawowej nr 12) zorganizowała konkurs głośnego czytania zatytułowany "Jesienne rozmaitości" dla uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej nr 12 w Krośnie. Konkurs miał na celu promowanie czytelnictwa oraz prezentację swoich umiejętności wśród dzieci. Po krótkim zapoznaniu się z nieznanym tekstem uczniowie czytali go przed komisją konkursową, która wyłoniła laureatów, oceniając płynnośc czytania, dykcję, intonację oraz ogólny wyraz artystyczny. Uczniowie poszczególnych klas zaprezentowali wysoki poziom umiejętności pięknego czytania. Spośród 15 uczestników konkursu jury wyłoniło laureatów:
            I klasa
            I miejsce: Jagoda Nowak
            II miejsce: Wiktoria Sajdak
            III miejsce: Lena Smyka
            II klasa
            I miejsce: Julia Markowicz
            II miejsce: Lena Krystofiak
            III miejsce: Amelia Barć i Anna Masłyk
            III klasa
            I miejsce: Jagoda Sysak
            II miejsce: Katarzyna Ginter i Tobiasz Rospond
            III miejsce: Nadia Głód
            Gratulujemy wszystkim uczestnikom biorącym udział w zmaganiach czytelniczych

            galeria zdjęć

          • Kreatywna świetlica


          • Świetlica szkolna przystąpiła do pierwszego zadania w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Kreatywne Prace Plastyczne".

            Dzieci chętnie przystąpiły do pobudzającej wyobraźnię pracy plastycznej pt. "Palcem po farbie". Róże wykonane przez naszych uczniów zachęcają, by innym okiem spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość. Jak widać na zdjęciach, malowanie palcami, a nawet całą dłonią sprawiło naszym pociechom niezwykłą frajdę.

            fotorelacja

          • Klasa Vb na wycieczce w Jaśle


          • W dniu 1.10.2021r uczniowie klasy 5b uczestniczyli w wyjeździe integracyjnym.

            Wycieczka integracyjna stanowi bardzo ważny element w życiu ucznia.Pozwala na integracje grupy, lepsze poznanie siebie i swoich rówieśników. Brak szkolnych ławek, a także możliwość oderwania wzroku od szkolnej tablicy to coś, na co uczniowie klasy 5 na pewno czekali z niecierpliwością.

            fotorelacja

          • Wyprawa klasy VI a na Cergową.

          • 4 października uczniowie klasy 6 wyjechali, a właściwie wyszli, na górę Cergową (716 m n.p.m.), gdzie z wieży widokowej mogli podziwiać jesienny krajobraz Beskidu Niskiego. Pogoda, choć wietrzna, zdecydowanie dopisała. Po zejściu spędziliśmy czas przy ognisku w Jasionce. Kiełbaski pieczone na patyku smakowały wybornie. 
            Wycieczkę i szlak na Cergową polecamy zdecydowanie!

            fotorelacja

          • Jestem widoczny, jestem bezpieczny


          • Dnia 19 października we współpracy z Urzędem Miasta Krosna w naszej szkole odbyło się spotkanie skierowane do uczniów klas pierwszych z przedstawicielami służb mundurowych: Policją, Strażą Miejską oraz Strażą Pożarną pod hasłem " Jestem widoczny, jestem bezpieczny".

             

            Podczas spotkania pierwszaki miały okazję wzbogacić i utrwalić swoją wiedzę dotyczącą zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym (m.in. jako pieszy, rowerzysta, pasażer) oraz dowiedziały się jak należy zachować się w różnych niebezpiecznych sytuacjach, które mogą spotkać poza obrębem szkoły, np. spotkanie z obcym psem czy nieznajomym człowiekiem.
            Dzieci chętnie odpowiadały na różne pytania dotyczące omawianych przez naszych gości zagadnień, wykazały się bogatą wiedzą, a za trafne odpowiedzi otrzymały drobne upominki.
            Podczas spotkania każdy uczeń klasy pierwszej otrzymał zestaw odblasków i edukacyjną kolorowankę.
            Na zakończenie spotkania pierwszoklasiści obejrzeli spektakl teatralny dotyczący znajomości znaków drogowych oraz zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym
            fotorelacja

          • Wycieczka kl.7B do Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu i firmy Cellfast w Krośnie

          • Dnia 18 X 2021 roku uczniowie klasy 7B pod opieką pani Bernadety Dziadosz i pani Barbary Stanek udali się na wycieczkę do Żarnowca i zakładu pracy Cellfast. Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu zwiedzili w ramach udziału w  Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „Z kulturą mi do twarzy”, realizując moduł 1 – zadanie 9 : „Śladami przeszłości”. Po przybyciu na miejsce docelowe uczniowie oczarowani zostali pięknem parku otaczającego dom poetki, który o tej porze roku prezentuje się niezwykle malowniczo. Maria Konopnicka otrzymała od narodu dworek w Żarnowcu z okazji 25-lecia swojej pracy twórczej. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowieści przewodnika dotyczącej tej postaci, zwiedzali poszczególne pomieszczenia, oglądali znajdujące się w nich eksponaty, np. biurko, przy którym poetka tworzyła swoje utwory. Dowiedzieli się wielu ciekawostek o życiu Marii Konopnickiej, oglądali również wystawę poświęconą jej twórczości. Wizyta w muzeum zakończyła się wspólnym odśpiewaniem „Roty” ( utworu poetki, który kandydował do miana naszego hymnu narodowego) . Dla młodzieży była to ciekawa forma poznawania naszej przeszłości i piękna polskiej literatury. Następnie uczniowie z opiekunami udali się do zakładu pracy Cellfast w Krośnie, gdzie na żywo obserwowali proces powstawania narzędzi ogrodniczych. Z zainteresowaniem obserwowali pracę ludzi przy poszczególnych stanowiskach, wsłuchując się w ciekawą opowieść przewodnika. Wszyscy byli pod wrażeniem ogromu zakładu pracy, jego estetyki, świetnej organizacji, bogactwa urządzeń i maszyn oraz  precyzji wykonywanych produktów. Miłym zaskoczeniem były drobne upominki, które młodzież otrzymała na pamiątkę wizyty w Cellfaście.
            Na koniec wycieczki, zgodnie z powiedzeniem „Coś dla ducha i coś dla ciała” , wszyscy udali się na integracyjny posiłek do pobliskiej pizzerii. 

            Był to bardzo pouczający dzień  ( w dziedzinie literatury, kultury i preorientacji zawodowej)  zakończony miłym i smacznym akcentem.

            fotorelacja

          • Pasowanie na ucznia klasy pierwszej.


          • Uczniowie klas pierwszych przygotowywali się do tej uroczystości od początku roku szkolnego. Uczyli się dzielnie piosenek, wytrwale ćwiczyli podczas prób. Dnia 11 i 12 października od samego rana w Szkole Podstawowej nr 12 w Krośnie panowała świąteczna atmosfera. Uczniowie klas pierwszych ubrani na galowo, przepiękna dekoracja, sprzęt nagłaśniający, a wszystko po to aby ślubowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście. Wreszcie nadszedł ten moment. Najpierw prowadzący powitali wszystkich zebranych na tej uroczystości gości, a następnie głos zabrał Pan Dyrektor Stanisław Urbowicz. Po przemówieniu dzieci zaprezentowały swoje umiejętności, które nagrodzone zostały gromkimi brawami. Następnie, w podniosłej atmosferze, przed pocztem flagowym pierwszacy ślubowali: być dobrym Polakiem, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po ślubowaniu Pan Dyrektor dokonał symbolicznego pasowania na ucznia, dotykając każdego wielkim ołówkiem. Na zakończenie uczniowie otrzymali pamiątkowy dyplom, legitymację szkolną, oraz rogi obfitości. Po uroczystości rodzice przygotowali dla swoich dzieci mały poczęstunek. Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci.
            fotorelacja